W roku 2004, 4 sierpnia przypada setna rocznica urodzin Witolda Gombrowicza, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, prozaika, dramaturga i eseisty.
9 października 2002 r. w Lublinie podczas konferencji prasowej Minister Kultury Waldemar Dąbrowski powołał Komitet Organizacji Roku Gombrowicza, którego przewodnictwo powierzył Januszowi Palikotowi. Tym samym, zapoczątkowane zostały działania mające na celu uczczenie setnej rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza, która przypada w 2004 roku.
W wyniku działań Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego, który zgłosił projekt uchwały, 25 lipca 2003r. Sejm RP ogłosił rok 2004 Rokiem Witolda Gombrowicza:
Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy urodzin Witolda Gombrowicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić pamięć wielkiego pisarza oraz podkreślić fundamentalna rolę, jaką Jego twórczość odegrała w rozwoju naszej narodowej kultury. Składając hołd wybitnemu artyście i biorąc pod uwagę liczne inicjatywy obywatelskie i samorządowe utrwalające Jego dokonania w świadomości polskiego społeczeństwa, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2004 rokiem Witolda Gombrowicza.
Na mocy decyzji Konferencji Generalnej UNESCO, która odbyła się w Paryżu w dniach 29 września – 17 października 2003r setna rocznica urodzin Witolda Gombrowicza została wpisana na listę rocznic UNESCO. Biuro Organizacyjne prowadzi Fundacja Kultury. Projekty zagraniczne nadzoruje zaś Instytut Książki.
Główne wydarzenia związane z polskimi obchodami Roku Gombrowiczowskiego będą miały miejsce w Lublinie w ramach specjalnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne. Drugi ważny festiwal poświęcony twórczości Gombrowicza to odbywający się co dwa lata Międzynarodowy Festiwal Gombrowicza w Radomiu.
Przewiduje się wydanie specjalnego, podwójnego numeru „Pamiętnika Teatralnego”, a także wydawnictwa okolicznościowe – w wydawnictwie Słowo/obraz Terytoria ukazał się już Kalendarz Gombrowiczowski, zawierający fotografie, rysunki, podobizny rękopisów i fragmenty dzieł. Poczta Polska przygotowuje emisję znaczka z wizerunkiem Gombrowicza, a PKP Intercity w przedziałach wagonów umieści fotografie pisarza z cytatami z jego dzieł. Do końca maja na parkanie parku Łazienkowskiego można oglądać wystawę fotografii przedstawiających Witolda Gombrowicza. Program 2. TVP zrealizuje spoty telewizyjne, w których Piotr Fronczewski, Marek Kondrat i Krzysztof Majchrzak czytać będą fragmenty dzieł autora „Ferdydurke”.
11 marca Teatr Miejski w Gdyni im. Witolda Gombrowicza świętować będzie swoje „imieniny”. W programie imieninowej gali – premiera tryptyku Trzy odsłony myślenia Gombrowiczem – inscenizacji dyplomantów trójmiejskiej Akademii Teatralnej, realizowanych na podstawie opowiadań Gombrowicza z tomu „Bakakaj”. 11 marca odbędzie się też uroczystość nadania imienia Gombrowicza jednej z ulic w Gdyni.
Na 19 marca w Warszawie zaplanowano konferencję Gombrowicz a filozofia, którą organizuje Uniwersytet Warszawski. Kilka dni później – 22 marca – rozpocznie się w Krakowie pięciodniowa konferencja Witold Gombrowicz – nasz współczesny, którą przygotowuje Instytut Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na przełomie kwietnia i maja Polska weźmie udział w XXX Międzynarodowych Targach Książki w Buenos Aires. Na polskim stoisku zostaną zaprezentowane książki Gombrowicza w tłumaczeniach na różne języki, będzie też można oglądać wystawę przypominającą najważniejsze wydarzenia z życia pisarza, zgodnie z życzeniem organizatorów targów odbędzie się również panel poświęcony twórczości Gombrowicza.
W dniach 19-25 kwietnia w Tuluzie odbędzie się Tydzień Witolda Gombrowicza, w którego programie znajdą się przedstawienia, projekcje filmów i wystawy zdjęć oraz różnych wydań dzieł bohatera tygodnia.
Od 28 kwietnia do 2 maja w Genewie prezentowana będzie wystawa Życie i twórczość Gombrowicza, na której znajdą się fotografie, rękopisy, portrety, karykatury, afisze, dokumenty. W tym samym czasie w Genewie odbędzie się aż pięć spotkań-dyskusji poświęconych polskiemu pisarzowi.
W dniach 4-6 maja na paryskiej Sorbonie odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. Witold Gombrowicz – pisarz już klasyczny? Bilans półwiecza badań krytycznych. Kilka dni później – 7 maja – w Lille rozpocznie się dwudniowe sympozjum gombrowiczowskie.
W sierpniu przypadają urodziny Gombrowicza i z tej okazji gdyński Teatr Miejski postanowił szczególnie uroczyście świętować jubileusz swojego patrona. 4 sierpnia odbędzie się przyjęcie urodzinowe z udziałem aktorów, którzy odgrywali postacie z twórczości Gombrowicza. Odbędzie się też maraton czytania „Dzienników”, a Andrzej Seweryn przedstawi monodram na podstawie tego dzieła.
We wrześniu w warszawskim Muzeum Literatury otwarta zostanie wystawa Witold Gombrowicz. W 100. rocznicę urodzin. W dniach 22-23 października na amerykańskim uniwersytecie w Yale odbędzie się Yale International Gombrowicz Conference – międzynarodowa konferencja poświęcona życiu i twórczości Witolda Gombrowicza. Wśród uczestników będą m.in. Susan Sontag, Tomasz Venclova, Jerzy Jarzębski, Wojciech Karpiński.
W dniach 25-26 listopada w Instytucie Języków i Literatur Słowiańskich Uniwersytetu Sztokholmskiego odbędzie się sympozjum pt. Nie róbcie ze mnie taniego demona z udziałem uczonych, pisarzy i artystów norweskich, duńskich oraz szwedzkich.
Obchody Roku Gombrowiczowskiego zakończą się w grudniu konferencją Witold Gombrowicz – i inne sztuki zorganizowaną przez Instytut Badań Literackich.